czwartek, 13 stycznia 2011

W grupie raźniej...ale jak ona powstaje?

Każdy z nas chcąc, nie chcąc przynależy do jakiejś grupy. Pierwszą grupą do jakiej jesteśmy przypisani, jest rodzina. Potem wychodzimy na podwórko, gdzie spotykamy innych ludzi i tworzy się grupa rówieśnicza. Potem idziemy do szkoły, pracy ,także znajdujemy się w grupie. Tworzenie się grupy jest poniekąd procesem naturalnym(czy to są grupy znajomych, czy też grupa pracowników znajdująca się w bazie danych).

Należy zacząć od tego, co charakteryzuje grupę, co łączy ludzi, którzy do tej pory żyli jako osobne jednostki, a po pewnym czasie określa się ich mianem grupy.

1.Wspólny cel. Najważniejszy warunek powołania grupy do życia. Cel może być różny, ale żeby został uznany za cel grupowy musi być pozytywny przynajmniej dla większości jej członków. Cel osiągany jest poprzez zaplanowane zadania mające służyć jego realizacji. Poprzez wspólne wykonywanie zadań ludzie zbliżają się do siebie, nawiązują interakcje. Cel musi być realny i jasno określony, aby było wiadomo, jakie działania należy podjąć i co czeka na końcu drogi.

2.Normy grupowe. Ważny czynnik różnicujący grupę od pozostałych. Określenie zachowań oczekiwanych i niepożądanych, może zostać narzucony w góry lub wypracowany z czasem.

3.Interakcje międzyludzkie. Są one konsekwencją podejmowanych działań, w trakcie których członkowie grupy wymieniają spostrzeżenia, myśli. Im więcej interakcji powstałych na skutek działania, tym silniejsza więź  i poczucie przynależności w grupie.

4.Kultura grupy. Czyli wszystko, co zostało utworzone przez grupę w czasie jej istnienia. Są to rytuały, zwyczaje, nierzadko specyficzny ubiór, sposób wypowiadania się lub herby, symbole.

Warto także wspomnieć o rolach panujących w grupie. Istnieją ich dwa rodzaje, są to role zadaniowe oraz role grupowe.
Role zadaniowe, występują przy okazji konkretnego zadania, związane są z poziomem aktywności poszczególnych członków. Role te są zdeterminowane przez cechy osobowościowe, umiejętności społeczne oraz inne indywidualne kompetencje:

    • POMYSŁODAWCA - produkuje pomysły na rozwiązanie poszczególnych kwestii, podaje propozycje różnych strategii działania
    • INSPIRATOR - inspirowanie innych do myślenia poprzez drobne i trafne spostrzeżenia
    • OPOZYCJONISTA - potrafi przeciwstawić się zdaniu innych, nawet w ważnych dla grupy kwestiach
    • ODPOWIEDZIALNY - bierze na siebie odpowiedzialność za wykonanie sprawną realizację zadań
    • STRAŻNIK - czuwa nad równym podziałem pracy i pilnuje przestrzegania norm
Role grupowe mają charakter bardziej uniwersalny, nie są związane z zadaniami, ale raczej ze sposobem bycia i naturalnymi predyspozycjami, są mniej lub bardziej wyraziste. Wyróżniamy następujące:
    • LIDER - osoba aktywna, organizująca działalność grupy oraz kontrolująca zgodność realizowanych zadań z celem grupy
    • SZARA EMINENCJA - podobnie jak lider, ma duży wpływ na sytuację, ale w przeciwieństwie do niego działa dyskretnie i z ukrycia, co pozwala mu na niebranie na siebie odpowiedzialności
    • OPOZYCJONISTA - zbuntowany przeciwko normom i osobom odpowiedzialnym za ważne decyzje, jego celem jest bunt sam w sobie, grupa stara się zazwyczaj doprowadzić do zmiany jego postawy 
    • KOZIOŁ OFIARNY - osoba, która pod pewnym względem z punktu widzenia grupy, odstaje od reszty; ściąga przez to na siebie dużo uwagi innych przez co trwa w tej roli pomimo przykrości, jakich doznaje
    • BŁAZEN - ważna i aktywna osoba, dzięki jego żartom zostaje rozładowane napięcie, grupa lepiej się integruje, z czasem gdy grupa jest już dobrze zintegrowana błazen przestaje pełnić swoją funkcję, inaczej może stać się kozłem ofiarnym.
Wymienione wyżej role, są występującymi najczęściej, nierzadko pojawiają się także inne, co już zależy tylko i wyłącznie o specyfiki danej grupy i cech osobowościowych jej członków.

Są to ogólne informacje, które nieco przybliżają tematykę funkcjonowania grupy. Jest to wiedza, która może się przydać i na pewno pomoże nam bardziej świadomie przyjąć naszą rolę w grupie oraz zaakceptować pewne prawidłowości.

http://zlotemysli.pl/wiemwiecej,1/publication/show/6653/sztuka-przyciagania-ludzi.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz